Érd el a legjobb formád és egészséged életmódváltáson keresztül!

Keresés

Hogyan készíts smoothie-t reggelire?

február 2, 2020

Az utóbbi pár évben felkapott ital vagy akár reggeli helyettesítő lett a smoothie. Sajnos a legtöbb boltban kapható smoothie nem segít hozzá minket az optimális testsúlyhoz vagy egészséghez.

Ennek egyik oka, hogy ezek a smoothiek általában jóval több gyümölcsöt, ezáltal fruktózt tartalmaznak, mint kéne. A másik baj, hogy nem tartalmaznak egészséges zsírokat vagy fehérjét, márpedig az ideális smoothie összetételnél fontos a balansz: mindig legyen benne rost, fehérje és zsír is. Ez az összetétel trió megakadályozza, hogy a fruktóz gyors vércukorszint emelkedést okozzon, illetve így lesz csak belőle tápanyagdús és laktató reggeli. Szóval laktató lehet ám egy smoothie, csak tudni kell jól megcsinálni.

Én sokszor iszom smoothiet reggelire, egyrészt mert nagyon finomak, másrészt pedig gyorsan elkészíthető, egyszerűen magammal vihető. Hétköznap reggelente legtöbbször nincs is időm bonyolultabb reggelivel bajlódni.

Egészséges zsírforrásként legtöbbször avokádót használok vagy MCT olajat (medium-chain triglycerides, azaz közepes láncolatú trigliceridek). Az MCT olajat azért szeretem, mert semleges ízű és meg sem keményedik darabokban mint a kókuszolaj, ha mondjuk berakom a smoothiet egy éjszakára a hűtőbe. Ráadásul emésztéséhez nem kell epesav, és nagyon gyorsan energiához juttatja a szervezetet. Felgyorsítja az anyagcserét, felturbózza az agyunkat is. Nem utolsó sorban a smoothiek akkor lesznek pozitív hatással egészségünkre, ha főként zöldségeket teszünk bele és a gyümölcsöt minimalizáljuk.

Hogy néz ki az ideális smoothie alap felépítése:

  1. Fehérje forrás: állati vagy növényi fehérjepor, áztatott chia mag, kendermag
  2. Zsírforrás: avokádó, MCT olaj, kókuszolaj, kókusztej, mandulatej, magkrémek
  3. Rostok: bármilyen általad kedvelt salátaféle, zöldségek, minimális gyümölcs, illetve az őrölt lenmag, chia mag, útifűmaghéj is plusz rost forrás

Kiélhetjük kreativitásunkat, ezer féle smoothiet lehet összerakni, bármilyen zöldség vagy gyümölcs, fűszerek kombinációjából.

Most az egyik kedvencemet mutatom meg. Minden hozzávalót darabokra vágva beteszem a smoothie készítőbe és a többi a gép dolga. Pajzsmirigy problémám miatt nem ehetek sok nyers keresztesvirágú zöldséget, de ha neked nincs gondod a pajzsmirigyeddel, nyugodtan tehetsz bele káposztaféléket is, akár minden nap!

Zöld smoothie hozzávalók:

  • fél kígyóuborka
  • 1 marok salátalevél, kelkáposzta vagy spenót
  • 1 szárzeller
  • negyed/fél avokádó (minél többet teszünk bele, annál krémesebb lesz az állaga)
  • 1 kávéskanál MCT-olaj
  • fél alma
  • 1 adag legeltetett marha vagy fermentált zöldség protein
  • pár dl víz, attól függően milyen állagúra szeretnéd
  • opcionális: 1 evőkanál kollagén por
  • opcionális: koriander vagy petrezselyem

Ha esetleg ez így túl neked “zöld” ízű, tegyél még bele kis gyümölcsöt. Cheers! 🙂


Tetszett?

Megosztom Facebookon
Elküldöm emailben

Ne hagyd itt!

5 egyszerű szokás az egészség felé e-könyv

Az én ajándékom Neked, hogy azonnal el tudd kezdeni az életmódváltást!