Életmódváltásom előtt nehezen tudtam volna elképzelni, hogyan lehet kenyér vagy pékárú nélkül meglenni. A mindennapok része volt a kenyér. Vagy reggelihez, vagy vacsorához ettem, vagy voltak olyan ételek, mint például a kocsonya, a halászlé, amiket elképzelni sem tudtam volna kenyér nélkül. Éppen ezért is volt fura, hogy igazából nem is volt nehéz leszokni róla, amikor áttértem az új étrendemre.
A változtatás nem úgy történt, hogy abbahagytam a gluténos pékáruk fogyasztását, és helyettesítettem gluténmentessel, hanem egyszerűen onnantól fogva csak nem ettem ilyesmiket. Nem azért, mert nem hiányzott, hanem inkább amiatt, hogy a gluténmentes alternatívák tele voltak minden szörnyű összetevőkkel, illetve vagy az íze, állaga nem jött be. Így inkább nem ettem.
Természetesen az első 1-2 év után fokozatosan kísérleteztem gluténmentes kenyerekkel és mára van pár alternatíva, amit szeretek megsütni. Átlagosan havonta egyszer sütök kenyeret, de van amikor hónapok is eltelnek nélküle.
Ha viszont sütök, akkor általában készen kapható, jobb minőségű kenyérporokból sütök, vagy ezt a lenmagból álló kenyeret készítem el. Ha követitek Instagram oldalamat, akkor tudjátok, hogy imádom a lenmag tortillat is, receptet megtalálhatjátok ITT.
A lenmagot szuper tulajdonságai miatt próbálom minél többet beépíteni az étkezésekbe, ezért is szeretek lenmagos receptekkel kísérletezni.
Mielőtt belevágnánk a receptbe, pár hasznos tudnivaló a lenmag körül, mert sok az ellentétes információ, főleg fitoösztrogén tartalma miatt.
Hasznos tudnivalók a lenmagról
- Őrölt formában javasolt a fogyasztása, a magot egyben nem tudja teljesen megemészteni a szervezetünk és legjobb mindig frissen őrölni azt az adagot, amit megeszünk, mert hamar oxidálódik. (1-2 napi adagot őröljünk meg előre)
- Tojáshelyettesítő vegán ételekhez: 1 evőkanál őrölt lenmaghoz tegyünk 3 evőkanál vizet, keverjük el, majd hagyjuk állni. Ez a mennyiség 1 tojást helyettesít.
- Magas az Omega 3 tartalma, ami hozzájárul a gyulladás csökkentéshez
- Szuper az emésztőrendszernek! 1 evőkanál lenmag kb 2 gramm rostot tartalmaz és a rostok elengedhetetlenek a jó egészséghez és bélflórához. Tartalmaz mind vízben oldódó és nem oldódó rostokat. Az vízben nem oldódó rost tartalma segít a rendszeres székletben, ezáltal a salakanyagok kiürítésében. Szintén hasznos a vércukor szabályozásában, ami ugye elengedhetetlen a hormonális egészséghez. Vízben oldódó rost tartalma pedig segíti a jóllakottság érzést és prebiotikum tartalma szuper tápanyag a bélflórának. Én a smoothiekhoz is mindig teszek 1-2 evőkanál őrölt lenmagot.
- Lignán tartalmánál fogva hozzájárul a hormonális egészséghez. A lignánok fitoösztrogének egyik nagy csoportja, és fitoösztrogén hatása hasonló a női nemi hormonokhoz. Hatásukat úgy fejtik ki, hogy az emberi szervezet különleges receptoraihoz kapcsolódnak. Azokban a szervekben, ahol az ilyen receptorból sok van jelen, a fitoösztrogéneknek védő szerepe lehet és csökkenti az ösztrogén szintet is. Ezt a hatását úgy fejti ki, hogy blokkolja az aromatáz enzim működését, ezáltal csökkenti az ösztrogén szintet. Hiába van fitoösztrogén tartalma, ez pont hogy szuper az ösztrogén dominanciában szenvedőknek. A lenmag tehát segíti a rossz ösztrogének kiürülését a szervezetből!
Csomó szuper dolog, ugye?
Most hogy már tudjuk milyen szuper hozzávalóból fogunk kenyeret sütni, nézzük meg a receptet!
Lenmagkenyér recept
Hozzávalók:
- 260 g lenmag őrölve
- 240 ml langyos víz
- 12 g sütőpor
- 6 g szódabikarbóna
- 5 ml almaecet
- 3 g só
Elkészítés:
- Melegítsük elő a sütőt 180 fokra
- Őröljük meg a lenmagot majdnem liszt állagúra
- Egy tálban keverjük össze az őrölt lenmagot, sütőport, szódabikarbónát és sót. Mehet hozzá a langyos víz és almaecet, és addig keverjük, míg egy ragadós masszává össze nem állt a keverék.
- Kézzel kicsit megformázzuk, olyan alakúra, amilyet sütni szeretnénk
- Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, és megkenjük kicsi vízzel a tetejét.
- Szórhatunk a tetejére lenmagot, vagy magkeverékeket
- Tegyük a sütőbe és süssük kb. 1 órát, majd kihűlés után szeletelhető
Egy enyhén szottyos, nedves belsejű kenyér lesz ebből. Akinek az ilyen típusú kenyerek nem jönnek be, az maradjon inkább a már említett lenmag tortillánál . Mindkettő szuper, ha a lenmag hasznos tulajdonságai miatt fogyasztjuk, illetve szénhidráttartalma is alacsony!
Referenciák:
https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/1534735413502076)
https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/bph.13622
https://clincancerres.aacrjournals.org/content/13/3/1061.short