Érdekes, hogy a rák diagnózis időpontjában kevesen vannak úgy, hogy tudják mi a fene is történik, illetve milyen lehetőségek vannak a gyógyulásra. A kezelések meg olyan gyorsan kezdődnek, hogy lehetetlenség mindennel képbe kerülni addigra. Sajnos a hagyományos onkológia csak a kemó, sugár és gyógyszer terápiára épül, ami csak egy szelete annak, amiken dolgozni kéne a gyógyulásért. De sebaj, nekem is több év volt, mire elolvastam minden könyvet, megértettem a folyamatokat és ezzel együtt jött a magabiztosság is, hogy tudom, milyen fegyverek vannak a kezemben, ha kellenének.
Az egyik legfontosabb könyv, amit olvastam a témában az Jane Mclelland How to starve cancer c. könyve. Jane Mclelland maga is 4-es stádiumú rákból gyógyult fel, az ő története is megér egy blogot a jövőben. De most a rák 5 fókuszpontját szeretném elmagyarázni.
Ez az 5 fókuszpont vagyis az 5 abnormális folyamat azt írja le, hogyan is válnak a normál sejtek rákos sejtekké. Az Rák kialakulásának folymata cím blogban, https://carmeneletmod.com/2024/01/14/a-rak-kialakulasanak-folyamata/ , már elkezdtem a rák kialakulásának alapjait leírni. Most kicsit mélyebben belemegyek a témába illetve azt nézzük meg mik azok a fókuszpontok, amikre figyelni kell már kialakult daganatos folyamatoknál.
A rák 5 fókuszpontja
A fenti képen is látszik, hogy ha csoportosítani akarnánk a fő pontokat, vagy lépéseket ahogy a sejtek rákossá válnak, akkor meg kell nézni mindent az abnormális sejt kommunikációtól, gyulladási folyamatoktól a gyorsan osztódó sejtekig.
Minden egyes fókuszpontot kezelni kell, ellentétben a hagyományos onkológiával, ami csak az utolsó ponttal, a gyorsan osztódó sejtekkel foglalkozik. Nincs olyan, hogy csak ezt vagy azt fogom kezelni az 5-ből. Minden pontra figyelni kell, csak így lehet eredményt elérni.
A rák 5 fókuszpontja
- Abnormális sejtkommunikáció: sok bizonyíték van rá, hogy a rák egyik oka valamilyen hosszan tartó, lappangó, krónikus gyulladás is lehet. A gyulladásos citokinek, jelzőmolekulák (pl. IL-6 a zsigeri zsírból vagy karcinogénekből), a növekedési faktorok stimulálása, olyan hormonok, mintaz IGF-1, vagy insulin, vagy a TLR (mintázatfelismerő receptorok) hosszan tartó stimulációja, mind gyulladáshoz vezet. Mindezek együttesen hozzájárulhatnak a rák kialakulásához.
Rák fajtától függően megvannak azok a gyógyszerek és tápálékkiegészítők, amikkel ezeket az útvonalakat blokkolni lehet. Pár példa:
Hedgehog útvonal: berberine, Metformin, mebendazole
Wnt/beta-catenin útvonal: apirin, dypiridamole, ivermectin, baicalin
TLR útvonal: Berberine, LDN
- Abnormális sejt anyagcsere/Jane Mclelland Metromap
1924-ben Otto Warburg fedezte fel, hogy a rákos sejteknek megváltozott anyagcseréje van. Elmélete szerint a sejtekben lévő energiaközpont, a mitokondrium viselkedése változik meg. Minden egyes rákos sejtben megváltozott mitokondriumot találnak a tudósok. Szintén Otto Warburg fedezte fel, hogy a rákos sejteknek óriási a cukor éhsége. Azóta már az is kiderült, hogy a rákos sejtek nem csak a glükóz, hanem a glutamin (aminósav) és a zsír anyagcseréből is tudnak energiához jutni. Ezt azt jelenti, hogy főleg késői stádiumban lévő daganatoknál minden útvonalat blokkolni kell. Ezen útvonalakat leblokkolása a legfontosabb lépés az összes közül. Ha ilyen módon „kiéheztetjük” a rákos sejteket, sokkal hatékonyabbak lesznek a „kill” fázis terápiái.
- Abnormális növekedési faktorok: ezek főként a metasztázist elősegítő faktorok, mint például VEGF, PDGF, MMP2,3,9. Mindegyiknek külön inhibitora van, ezek lehetnek a glükozamin szulfát, doxycycline, kurkuma, bokrosgomba, stb.
- Abnormális immunválasz:
A rák következménye vagy egyik oka (tyúk-tojás?) a megváltozott makrofágok. Emiatt a változás miatt a szervezet nem ismeri fel őket, mint segítőket, hanem ellenségként kezeli, így a rák szabadon terjedhet.
Ezek a makrofágok oxigénhiányos állapotban tumort segítő makrofágokká válnak. Ehhez hozzájönnek az abnormális növekedési faktorok, a gyulladáskeltő citokinek, a Th1 és Th2 arány felborulása, és kész is a baj. Tehát az immunrendszer helyreállítása szintén kritikus feladat.
- Gyors sejtosztódás
A hagyományos onkológia kezelések a gyorsan osztódó rákos sejteket veszik célba. Természetesen ez is nagyon fontos, főleg agresszívabb rákoknál, nem csak a rákos őssejtekre kell figyelni, hanem ezeket a gyorsan osztódó sejteket is kezelni kell. A kemó, sugár, immunoterápiák mellett azonban vannak olyan kevésbé káros oxidatív terápiák is, amik ezeket a sejteket célozzák. Ilyen a magas C-vitamin tartalmú infúziók (pro-oxidatív, nem antioxidáns kell itt nekünk), vagy a ferroptózis. De az olyan nem onkológiai gyógyszerek, mint a mebedazole vagy fenbendazol is segíti ezeknek a gyorsan osztódó rákos sejteknek a megzabolázását. A mebendazole egyébként az egyik legjobb „off label” gyógyszer, ami sok oldalról támogatja a rák megszüntetését.
Ha érdekelnek ezek a lehetőségek részletesebben, ajánlom Jane McLelland könyvét.
Forrás:
Jane Mclelland – How to Starve Cancer